Ridehold - 7 onsdage
Vi rider holdridning, hvor der undervises i grundridning, og der tages højde for rytternes niveau. Det skal være sjovt at lære at ride, så vi arbejder med en stille og rolig indlæring og hygger os, mens vi rider.
Det er en forudsætning for at ride på et af holdene, at man har en forælder en anden hjælper med:
Rytter og hjælper skal selv kunne hente ponyen fra folden og sadle den op, ligesom I skal kunne sadle af efter undervisning og trække ponyen, hvis dit barn har brug for det.
Alle ryttere skal også afsætte tid efter undervisning, da man selv sadler af og ordner ponyen, hvis ikke den skal gå på holdet efter ens undervisning.
Holdene fordele ud fra erfaring
Der er i første omgang 10 pladser – svarende til to hold. Når de 10 pladser er solgt, kan man skrive sig på venteliste, og er der nok på denne oprettes et 3. hold. Det er vigtigt at skrive i kommentarfeltet, hvor megen rideerfaring barnet har. Der sættes hold med passende udfordringer - så hold dig ikke tilbage, uanset om du er nybegynder eller rutineret.
Pris: 840 kr. pr. rytter
Periode: onsdage i tidsrummet 16.00-19.00 (hvert hold undervises i 45 minutter) 1. gang i uge 34
VIGTIGT: Der er IKKE trækkere på holdene pr. automatik. Derfor forventes det, at du som forælder agerer trækker i det omfang, det er nødvendigt - eller skriver i kommentarfeltet, om vi skal sætte dig i forbindelse med en af de store piger, som I selv kan lave en aftale med imod betaling.
Mødetid i stalden ca. 30 min. før holdstart. Holdene sendes ud i uge 33 via mail og lægges op på Facebook.