| Oplæg til projektorganisering i 4H |
| Fordele ved at arbejde projektorganiseret |
| Hvor er projektarbejde oplagt i 4H |
| Projektmanual - Sådan laver du et projekt |
| Landsdækkende projekter |
| RYE: Youth Project 2010 |
| Nordisk Ungdomsuge |
| Nordisk Lejr 2011 |
| NSU Lederskole |
| RYE - Rural Youth Europe forårs- og efterårs-seminar |
| RYE: Europa Rally |
| IFYE-udveksling |
| International Kontrakt |
| NSU temaseminar |
| Etnisk madskole på Sødalskolen februar 2008 |
| Rikkes nytårstale 2007 |
| Dyrevideoer |
| Madskole på Bornholm 2006 |
| Ries Nytårstale 2006 |
| Madmissionen |
På Skovly skal man lytte langt efter buldrende bildæk og stinkende bilos. Skovly ligger helt uforstyrret tæt på skov og mark. Det allerbedste ved stedet er dog de hyggelige træhytter, mener i hvert fald børnene, der her føler sig som herre i eget hus.
"Det er totalt fedt i hytterne. Det bedste er den hyggelige hems oppe under loftet, hvor man kan sove flere sammen". Allan, 12 år.
Skovly er helt unik blandt lejrskoler i Danmark. Her kan du gå på opdagelse i stalden og møde heste, køer og får. Du kan røre koen Soffis varme tunge og lege cowboy på ponyen Rosie.
Klik ind på Skovlys egen hjemmeside www.skovly.nu for at se mere.
Du kan downloade en brochure om Skovly her.
Som 4Her får du helt speciel tilbud på opholdet.
Kan din klub slå alle andre klubber i medlemsfremgang i løbet af i år?
Hvis I kan det, så kan klubben vinde et weekendophold for hele klubben på Skovly i 2011. Reglerne er enkle: Den klub, der har den største procentvise fremgang af medlemmer under 30 år i løbet af i år, ja de vinder. Teknisk bliver tallene udregnet på følgende måde: Når medlemsindberetningerne kommer ind ved årets afslutning, så sammenlignes antallet af unge under 30 år med de samme tal fra sidste års indberetning. Den klub, der har haft den største procentvise stigning, er vinderen. Går klubben fx fra 100 til 130 er det en stigning på 30 %, mens en klub, der går fra 40 til 56 stiger med 40 % og en klub, der går fra 12 til 18 stiger med 50 %, så det er bare med at komme i gang. God fornøjelse.
Har du spørgsmål - så kontakt Stefan Nüchel - 8740 5523 eller stn@vfl.dk
Husk du er altid velkommen på Skovly, også selvom I ikke går mest frem - kontakt bestyrer Jakob Hansen 7544 1661 eller jha@vfl.dk